:: II wojna światowa »

:: Fortyfikacje Półwyspu Helskiego.

Dodano : | 09 września 2016

Półwysep Helski ma długość 32 km i jest najbardziej wysuniętą częścią Polski. Ze względu na swoje położenie odegrał w historii szczególną rolę. Chronił Zatokę Gdańską i ujście Wisły. Zamysł wykorzystania półwyspu jako naturalnej osłony Zatoki Gdańskiej sięga czasów nowożytnych, gdy król Władysław IV...

Zobacz więcej »

:: KL Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka) - zdjęcia.

Dodano : | 16 październik 2013

- Kliknij by powiększyć :

Zobacz więcej zdjęć »

:: Placówka "Fort"

Dodano : | 31 stycznia 2012

Obiekt nazwany dzisiaj placówką "Fort" został wybudowany w 1911 roku w środku fortyfikacji pruskich broniących Zatoki Gdańskiej i pełnił rolę stanowiska dowodzenia punktami artyleryjskimi.

Zobacz więcej »

:: Kwatera Hitlera - Wilczy Szaniec.

Dodano : | 19 września 2011

Po przegranej bitwie o Anglię, Hitler rozpoczął przygotowania do wojny na wschodzie. Do ich prowadzenia potrzebny był blisko położony planowanego terenu działań wojennych jak i solidnie zabezpieczony przed bombardowaniami kompleks dowodzenia. Powstał on na terenach Prus Wschodnich, w dużym oddaleniu od ośrodków miejskich, zabezpieczony Gizyckim Rejonem Umocnionym. Wielką wadą tej lokalizacji był podmokły teren, który stwarzał problemy projektantom oraz jednostkom budowlanym oraz znacznie obniżał komfort życia osób zamieszkałych w kwaterach. Do prac budowlanych nad główną kwaterą Hitlera zwaną jako Anlage Nord, później przemianowaną na Wolfschanze (Wilczy Szaniec) przystąpiono prawdopodobnie wczesną jesienią 1940 roku. W niedługim czasie po rozpoczęciu budowy Wilczego Szańca, ruszyły kolejne prace budowlane nad kwaterami. Początkowo były to schrony dla dowództw poszczególnych rodzajów wojsk, a niedługo później dla dygnitarzy ze szczytu hitlerowskiej partii, których Hitler chciał mieć jak najbliżej siebie.

Zobacz więcej »

:: Kl Plaszow

Dodano : | 30 maj 2011

Władze niemieckie nie zadowolone z realizacji planu wysiedlenia przez Gminę Żydowską, wyznaczyły termin przeniesienia się wszystkich Żydów z getta do obozu w Płaszowie na sobotę 13 marca 1943 r. W ten sam dzień zarządzenie to podała Gmina Żydowska do wiadomości mieszkańcom, wywieszając je o godz. 11 na budynku Gminy Żydowskiej i na narożnym budynku ul.Węgierskiej i Józefińskiej. Według zarządzenia do godz.15 wszyscy mieszkańcy mieli opuścić getto i przejść do obozu w Płaszowie. O godz.15 otwarła się brama getta przy ul.Węgierskiej i pierwsze grupy ustawione w piątki, objuczone pakunkami i plecakami zaczęły opuszczać getto. Wielu Żydów ogarnął niczym nie uzasadniony optymizm i nadzieja, że pobyt w obozie będzie już ostatnią przystanią, i że te resztki, pozostałe przy życiu dotrwają tam do końca wojny. Po wyprowadzeniu z getta kolumny Żydów kroczyły uliami Limanowskiego i Wielicką, prócz esesmanów pochód był eskortowany przez fremdrölkische SS-Wachmannschaft, tzw."czarnych" z uwagi na kolor mundurów, jakie nosili. Byli to rosyjscy jeńcy wojenni, którzy za cenę uwolnienia z obozu jenieckiego zdeklarowali wierność Hitlerowi. Zachowanie tych ludzi było często gorsze niż samych Niemców. W getcie pozostali członkowie Judenratu, Ordnungsdienstu, dr.Michał Weichert, wszyscy z rodzinami, a także ok.50 rodzin. Dnia 13 marca 1943 roku o godz. 17 krakowskiego getto A (Ostateczny podział getta nastąpił 6 grudnia 1942 roku A zostało przeznaczone dla pracujących, getto B dla niepracujących) zostało opróżnione. Po tej godzinie patrolujący ulice getta strzelali do wszystkich spotykanych na ulicach. W asyście odemanów i kapusiów rewidowano domy i mieszkania, a także strychy i piwnice, strzelając do wszystkich których tam zastano.

Zobacz więcej »

:: Bateria nadbrzeżna Schleswig-Holstein

Dodano : | 2 luty 2011

Obiekt ten położony jest na Półwyspie Helskim, przypomina pod wieloma względami znajdującą się w okolicach Świnoujścia baterię Goeben. Ze względu na warunki terenowe, w szczególności ograniczenie spowodowane niewielką szerokością Półwyspu Helskiego, umiejscowienie tworzących ją budowli jest bardziej zwarte. Centrum dowodzenia mieściło się w 9-kondygnacyjnej wieży kierowania ogniem, położonej kilka kilometrów na północ od dworca kolejowego, ok.100 m po lewej stronie drogi Hel-Jastarnia. Jej wysokość - 35 m, zapewniała obserwację celów morskich oddalonych ok. 50 km, przy dobrej widoczności. W dolnej części wieży mieściła się kotłownia i pomieszczenia generatorów. Na znajdujących się nad nim piętrze umieszczono stanowisko dowodzenia, a na środkowych kondygnacjach znajdowały się pomieszczenia socjalne i sanitarne. Na wyższych piętrach były pomieszczenia kierowania ogniem oraz łączności.

Zobacz więcej »